Президентські вибори в Україні заплановані на 31 березня 2019 року, але основні претенденти на пост глави держави давно почали заявляти про свої амбіції. Так, лідер «Батьківщини» вже оголосила передвиборну програму «Новий курс країни». Восени з аргументацією «щоб не мучила совість і щоб змінити країну» повідомив про намір балотуватися мер Львова Андрій Садовий. Не став тримати паузу старожил української політики Анатолій Гриценко. Між тим зміни відбулися і в таборі екс-регіоналів. Співголова фракції «Опозиційного блоку» Юрій Бойко і лідер партії «За життя» Вадим Рабинович підписали угоду про створення Опозиційної платформи – За життя». Серед тих, хто ще не дала офіційних коментарів про свою участь у виборах, але постійно присутній в президентських соцопитуваннях, актор Володимир Зеленський і лідер групи «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук. Чинний глава держави також поки не оголосив офіційно про свою участь у виборах, але почав свою кампанію з гасла «Армія! Мова! Віра».

Політтехнолог, виконавчий директор комунікаційної групи XPR Валентин Войтков вважає, що якщо взяти останні соціологічні дослідження і результати соцопитувань протягом останніх дев’яти місяців, то виходячи із загального рівня недовіри більш-менш вдалу кампанію веде Тимошенко.

Тимошенко

Рейтинги Тимошенко зростають з весни, звернув увагу експерт.

Фактично, вона є лідером президентської гонки. З високою часткою ймовірності вона буде в другому турі. Важко передбачити обставини, які б завадили їй це зробити, констатував він.

Зараз питання в тому, хто буде її конкурентом у другому турі, зазначив Войтков.

Порошенко

Основний конкурент Тимошенко – Порошенко, оскільки він має зіставні ресурси – кадрові, фінансові, адміністративні. З тим потенціалом, який у нього є, він може претендувати на потрапляння у другий тур, уточнив він.

Політтехнолог припустив, що протягом кількох наступних місяців буде масова реклама, включаться мажоритарники.

«У Порошенка є шанси вийти в другий тур. Хоча перемогти йому буде дуже важко», – зазначив він.

Как выполняют обещания потенциальные кандидаты в президентыСлово и Дело анализировало, как выполняют обещания потенциальные кандидаты в президенты, которые сейчас занимают государственные должности.

Эксперт не исключил, что конкуренцию Порошенко может составить Зеленский, который ведет кампанию троллинга.

Зеленский

На его взгляд, у Зеленского хорошие шансы на второй тур, поскольку он имеет узнаваемость на уровне 100%, есть ресурс в виде 1+1, к новогодним праздникам стартуют концерты и фильмы. Сейчас его кампания идет в телевизионно-ироническом стиле.

«Швидше за все, Зеленський піде на вибори. На тлі того негативу, який накопичився у відношенні традиційних політиків, які давно всім набридли, Зеленський може потрапити в другий тур. Ми знаємо низка країн ЄС, де люди, які не мали відношення до політичної системи, ставали прем’єр-міністрами, очолювали коаліцію. Зеленський – вже не фантастика, а реальність», – пояснив він.

Бойка та екс-регіонали

Що стосується Бойко, важливо, якою буде ситуація всередині «Оппоблока», враховуючи, що останнім часом йдуть серйозні баталії. У Бойка могло б бути більше шансів, якщо б на його електоральному полі не було таких кандидатів, як Мураєв, який запустив канал, працює з тією ж аудиторією і дає подібні меседжі.

«Відповідно, швидше за все, від «Оппоблока», його ахметовської частини, піде Вілкул, який також має ресурс для серйозної кампанії. Є фінанси, медіа – телеканал «Україна». Вілкул, незважаючи на його скромні показники – близько 1%, – може наростити рейтинги. Це будуть ті голоси, які він буде відбирати у Бойка», – підкреслив він.

«Якщо брати цю четвірку, і розподілити шанси, то ймовірність потрапляння у другий тур Тимошенко – 90%, Порошенко і Зеленського – 50-60%, а Бойко – 20-30%», – констатував Войтков.

Садовий

На його думку, питання про Садовій і «Самопомичи» відкрито. Навряд чи «Самопоміч» пройде в наступний парламент. Недолік Садового у тому, що він веде абсолютно незрозумілу кампанію, яка точно не відповідає настроям.

Эксперт отметил, что после начала кампании его рейтинги даже упали.

«Наступление – непонятное сообщение. Следующий – кто следующий? Он? Или кто-то другой? Это не считывается. Если наступление, то на что или на кого? На старую систему, старых политиков? Что он тогда делал все это время? К тому же добавляется шлейф мусорного скандала, разборок внутри «Самопомичи». Партия не смогла консолидировать креативный класс после 2014 года», – пояснил он.

Сам Садовый занимает какую-то осторожную позицию. Он не выглядит как человек, который может бороться, строить новую систему, добавил специалист.

«Он скорее человек этой системы, чиновник локального значения, который имеет поддержку львовян, но не более», – констатировал он.

Гриценко

Гриценко также ведет не очень четкую кампанию, а рейтинги его снижаются. Кроме того, он не имеет особого финансового ресурса, отметил политтехнолог.

Також гасло, яке він сьогодні виносить, – «Чесних більше» – не є тим меседжем, який може повести за собою людей, акцентував він.

Експерт додав, що Гриценко було б доречніше спробувати достукатися до середнього класу, підприємцям.

«Ми бачимо, що динаміка негативна. Тим більше зараз, протягом 3 місяців будуть включатися основні гравці, буде масова політична реклама, а Гриценко в таких умовах буде важко змагатися», – пояснив він.

Вакарчук

За його словами, постійними коливаннями і тим, що він не зміг донести, чи братиме участь у виборах, Вакарчук багато втратив.

Сплутати карти: яка користь від Вакарчука-президентаІнтрига з можливим балотуванням Святослава Вакарчука змушує замислитися над тим, чого насправді хочуть від співака його потенційні виборці. Про місії нових облич в українській політиці – в матеріалі політолога Олександра Радчука.

Сьогодні не та ситуація, коли люди будуть так довго чекати рішення.

«Питання в тому, з ким він піде, в якому форматі, з якими гаслами, як він зможе побудувати свою кампанію. Зараз вже мало», – зазначив політтехнолог.

Якщо ставка на ефект несподіванки, на те, що він зареєструється в лютому і за півтора місяця мобілізує електорат, це даремно. Можливо, Вакарчук коливається, так як думає зменшити шанси конкурентів, то це теж дарма, підкреслив він.

«Президентська кампанія – це війна. Критика все одно буде. Однак йому потрібно показати себе лідером. Лідер не сумнівається так довго, а робить рішучі кроки, веде активну кампанію. Цього немає. Інтерес знижується, а підтримка падає», – резюмував Валентин Войтков.

Більше про те, як президент виконує свої обіцянки, – на нашій інфографіці.

Також ми з’ясували, як виконують обіцянки потенційні кандидати в президе